Irena a Vojtěch Havlovi

(classic-historical-alternativ/Praha/CZ)

Čerství držitelé Českého Lva za hudbu k filmu Křižáček !

Jejich těžko zařaditelná hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami je v ní velmi patrná. Ve svých kompozicích využívají rozmanitých hudebních nástrojů jako violoncello, klavír, viola da gamba, zvony, tibetské mísy aj. Svou uměleckou tvorbu berou Havlovi jako poslání a svou hudbu jako dar, kterým předávají mírumilovné duchovní poselství.

Počátek spolupráce manželů Havlových sahá do poloviny 80. let, kdy vznikla experimentální formace Capella Antiqua e Moderna (díla evropské klasické hudby od renesance až po současnost). Postupně jsou Havlovi stále více originální, přitom spolupracují s mnoha osobnostmi v různých žánrech např. s písničkářem Oldřichem Janotou, cestují posvětě, kde sbírají hudbu i inspiraci, nahrávají hudbu k mnoha filmům např. Cesta pustým lesem Ivana Vojnára..

Postupně tříbí svůj osobitý hudební výraz, nahrávají mnoho CD (Malé modré nic, Tajemná gamelánie, Háta H., Hudba ticha, Něžně ke světlu, Marnost křídel, Den v Benediktu, Jako motýl na tvé dlani, Tvá zlatá loďka, Smyččem), cestují do mnoha koutů Evropy, Kanady i USA. Společně s představením Slunovrat Petra Nikla se podívali i do Afriky a Japonska. Na své dlouhé umělecké dráze spolupracovali s celou řadou velkých osobností jakými jsou bubeník Alan Vitouš, kytarista Tony Ackerman, flétnista Jiří Stivín, hráč na šakuhači a další japonské hudební nástroje Vlastislav Matoušek, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá či výtvarník Radek Pilař.